Ekonomi

EGİAD Başkanı: Depremin yaralarının sarılması için finansal kurumlara ve kamuoyuna ihtiyaç var

Ege Genç İşadamları Derneği (EGİAD) Lideri Alp Avni Yelkenbiçer, 11 ilde yıkıcı etkilere neden olan 6 Şubat depreminin birinci yıl dönümünde bir açıklama yaptı. Yelkenbiçer, “Depremin hem manevi hem de maddi yaralarını sarmalıyız. Bölgemizin yeniden ayağa kalkabilmesi için finans kuruluşlarının desteği ve kamunun iyileştirici düzenlemeleri gerekiyor.”

6 Şubat depreminin 1’inci yıl dönümünde açıklama yapan Ege Genç İşadamları Derneği (EGİAD) Başkanı Alp Avni Yelkenbiçer, 11 ilde toplam 13,5 milyon kişinin doğrudan etkilendiği felaketin tüm Türkiye’yi derinden etkilediğini hatırlattı. “Yüzbinlerce bina yıkıldı, hasar gördü ve “Kayıplar ülkeyi hem maddi hem de manevi olarak yaralamış, büyük maddi ve manevi yıkıma neden olmuştur. Bu deprem, kurtarma ve hızlı organizasyon koşullarımızı sorgulamamıza neden oldu. Kaybedilen canlara üzülürken, nasıl daha hızlı organize olabilirdik sorusunu gündeme getirdi” dedi.

“İstihdam ve üretimde büyük kayıplar yaşandı”

Deprem bölgesinin ülke ekonomisinin önemli bir can damarı olduğunu hatırlatan Yelkenbiçer, deprem bölgesinin toparlanması için finans kuruluşlarının desteğine ihtiyaç duyulduğunu belirterek; “Depremden sonraki yılda büyük istihdam ve üretim kayıpları yaşandı. Evlerin ve işyerlerinin yeniden yapılandırılması gerekiyor. Hayatın yeniden başlayabilmesi için şirketlerin çarklarının döndürülmesi, iş gücü eksikliğinin giderilmesi, erişim sorunlarının ortadan kaldırılması gerekiyor. Altyapı ve finans çok önemli konular. Özetle bölgemizin yeniden ayağa kalkabilmesi için “Finansal kurumların desteğine ve kamunun destekleyici düzenlemelerine ihtiyaç var. Bu düzenlemeler depremin ilk dönemlerinden bu yana devam eden nitelikli istihdam sorununun çözümüne önemli katkı sağlayacak” dedi. – İZMİR

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu